Pazar , 17 Aralık 2017
Anasayfa » Ekonomi » EPDK’dan akaryakıt sektörüne kâr uyarısı
EPDK’dan akaryakıt sektörüne kâr uyarısı

EPDK’dan akaryakıt sektörüne kâr uyarısı

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’ndan (EPDK) Kurban Bayramı öncesi akaryakıt sektörüne kritik bir uyarı geldi. EPDK son zamanlarda dağıtıcı ve bayi marjlarının, kriter alınan Avrupa Birliği ülkelerindeki marjlara göre zaman zaman yüksek belirlendiğini tespit etti. Bunun üzerine EPDK gönderdiği yazı ile dağıtıcı şirketlerini, tüketicinin mağdur edilmemesi konusunda uyardı. EPDK Kurban Bayramı süresince tüketici aleyhine gelişebilecek veya rekabeti olumsuz etkileyecek fiyat hareketlerinden kaçınılması gerektiğini vurguladı.

8 DAĞITICI FİRMANIN FİYATLARIYLA

Türkiye ağırlıklı pompa fiyatı, dağıtıcı ve bayi marjı toplamının takibinde en yüksek işlem hacimli 8 dağıtıcı firmanın bayilerine ilişkin kuruma bildirilen ve ilan panosunda yer alan satış fiyatlarının ağırlıklı ortalaması dikkate alınarak bulunuyor. Türkiye ağırlıklı ortalama pompa fiyatından rafineri satış fiyatı düşülerek ortalama marj bulunuyor ve takip edilen ülkeler (Birleşik Krallık, İtalya, Fransa, Almanya) için Avrupa Komisyonu resmi internet sayfasında yayımlanan vergisiz pompa satış fiyatlarından ilgili ülkelerdeki ülke içi rafineri satış fiyatları düşülerek bulunan marjların ortalamasıyla uyumlu olması gerekiyor.
ÜLKELERLE KIYASLAMA YAPILIYOR

Takip edilen ülkeler için ülke içi rafineri satış fiyatına ulaşılamaması durumunda, rafineri fiyatı olarak Platts European Market Scan’de CIF MED başlığı altında ABD Doları/ton cinsinden yayımlanan günlük fiyatların ortalaması esas alınıyor. Ayrıca bu ülkelerle Türkiye arasında maliyetleri etkileyen yapısal farklılıklar olması durumunda mukayeseler yapılırken EPDK bu farklılıkları da dikkate alıyor.

TUKETİCİ MAGDUR EDİLMEMELİ

Edinilen bilgiye göre, EPDK son zamanlarda dağıtıcı ve bayi marjlarının, kriter alınan AB ülkelerindeki marjlara göre zaman zaman yüksek belirlendiğini tespit etti. Bunun üzerine harekete geçen EPDK, Kurban Bayramı öncesi akaryakıt sektörüne kritik bir uyarıda bulundu. EPDK gönderdiği yazı ile dağıtıcı şirketlerini, tüketicinin mağdur edilmemesi konusunda kesin bir dille uyardı.

TAVAN FİYAT HAKKI VAR

Akşam’ın haberine göre, Petrol Piyasası Kanunu’nun 10’uncu maddesinin 14’üncü fıkrası uyarınca, Kurumun petrol piyasasında faaliyetleri veya rekabeti engelleme, bozma veya kısıtlama amacını taşıyan etkiler oluşturması halinde, her seferinde iki ayı aşmamak üzere, bölgesel veya ulusal düzeyde uygulanmak için taban ve/veya tavan fiyat tespit etme ve gerekli tedbirleri alma yetkisi bulunuyor. Nitekim EPDK bu yetkiyi 2009, 2014 ve 2015 yıllarında uyguladı.